Phihong USA PSC12R-090-R-CN4
PSC12R-090-R-CN4 picture photo
Mfg. Part Number
PSC12R-090-R-CN4
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W
Datasheet Download
PSC12R-090-R-CN4.pdf
Availability of PSC12R-090-R-CN4
QUANTITY
PSC12R-090-R-CN4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC12R-090-R-CN4
Internal Part NumberEIS-PSC12R-090-R-CN4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC12R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.11A
Power (Watts)10W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.77" W x 1.27" H (71.7mm x 45.0mm x 32.4mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max10W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC12R-090-R-CN4
Related LinksPSC12R-0, PSC12R-090-R-CN4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC12R-090-R-CN4 Details Description
Related parts for PSC12R-090-R-CN4
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL OD 8-UMAX datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf