Phihong USA PSC15A-050
PSC15A-050 picture photo
Mfg. Part Number
PSC15A-050
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Datasheet Download
PSC15A-050.pdf
Availability of PSC15A-050
QUANTITY
PSC15A-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC15A-050
Internal Part NumberEIS-PSC15A-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC15A
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC15A-050
Related LinksPSC15, PSC15A-050 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC15A-050 Details Description
Related parts for PSC15A-050
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ARBITER BUS 5V 8MHZ 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CHAMP 36POS SLD R/A AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" RBW JACKP datasheet.pdf