Phihong USA PSC18U-480(P)
PSC18U-480(P) picture photo
Mfg. Part Number
PSC18U-480(P)
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W
Datasheet Download
PSC18U-480(P).pdf
Availability of PSC18U-480(P)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSC18U-480(P) Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC18U-480(P)
Internal Part NumberEIS-PSC18U-480(P)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC18U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)380mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC18U-480(P)
Related LinksPSC18U, PSC18U-480(P) Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC18U-480(P) Details Description
Related parts for PSC18U-480(P)
RES 0.03 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 3SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf