Bel Fuse Inc. PSC3E12-2
PSC3E12-2 picture photo
Mfg. Part Number
PSC3E12-2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 3.3V 12A
Datasheet Download
PSC3E12-2.pdf
Availability of PSC3E12-2
QUANTITY
PSC3E12-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC3E12-2
Internal Part NumberEIS-PSC3E12-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSC
PackagingBulk
TypeNon-Isolated
Voltage - Input7 ~ 40 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 12A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)40W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Efficiency77%
Package / CaseModule
Size / Dimension5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)
Power (Watts) - Max40W
ApprovalsCE, CSA, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC3E12-2
Related LinksPSC3, PSC3E12-2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSC3E12-2 Details Description
Related parts for PSC3E12-2
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TXRX OPTICAL 5V VCSEL FC 1X9 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
M12 PANEL FEED-THROUGH 4-POS 5M datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
22UF 25V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf