Phihong USA PSC75U-560-R-CR2
PSC75U-560-R-CR2 picture photo
Mfg. Part Number
PSC75U-560-R-CR2
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 75W
Datasheet Download
PSC75U-560-R-CR2.pdf
Availability of PSC75U-560-R-CR2
QUANTITY
PSC75U-560-R-CR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSC75U-560-R-CR2
Internal Part NumberEIS-PSC75U-560-R-CR2
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSC75U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output56V
Current - Output (Max)1.34A
Power (Watts)75W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension5.93" L x 2.78" W x 1.54" H (150.5mm x 70.5mm x 39.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max75W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length46.46" (1.18m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSC75U-560-R-CR2
Related LinksPSC75U-5, PSC75U-560-R-CR2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSC75U-560-R-CR2 Details Description
Related parts for PSC75U-560-R-CR2
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA SOT23-6 datasheet.pdf
IC LASR DRVR 622MBPS 5.5V 10MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 84.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREC RES 100-120 OHM 2010 .02% datasheet.pdf
CONN TOOL HAND 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS datasheet.pdf