Essentra Components (formerly Richco, Inc.) PSD-10M-19
PSD-10M-19 picture photo
Mfg. Part Number
PSD-10M-19
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 10MM
Datasheet Download
PSD-10M-19.pdf
Availability of PSD-10M-19
QUANTITY
PSD-10M-19 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSD-10M-19
Internal Part NumberEIS-PSD-10M-19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesPSD
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeResting Mount
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.604" (15.35mm)
Support Hole Diameter0.122" (3.10mm)
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter-
Mounting Panel Thickness-
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSD-10M-19
Related LinksPSD-1, PSD-10M-19 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
PSD-10M-19 Details Description
Related parts for PSD-10M-19
CONN WIRE ENTRY SEAL KIT SZ17-14 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SGE1510-5-0150L-5000C-0100FQD datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 8POS datasheet.pdf
IC EQUALIZER 32GBPS 32QFN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf