CUI Inc. PSF-75-C-CNF
PSF-75-C-CNF picture photo
Mfg. Part Number
PSF-75-C-CNF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 2X27.6V 75W
Datasheet Download
PSF-75-C-CNF.pdf
Availability of PSF-75-C-CNF
QUANTITY
PSF-75-C-CNF Order Process
Ship out your order
Specifications of PSF-75-C-CNF
Internal Part NumberEIS-PSF-75-C-CNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPSF-75-C-CNF
Standard Package21
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPSF-75
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 127.6V
Voltage - Output 227.6V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.75A, 1.15A
Power (Watts)75W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.10" L x 3.84" W x 1.48" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSF-75-C-CNF
Related LinksPSF-75, PSF-75-C-CNF Datasheet, CUI Inc. Distributor
PSF-75-C-CNF Details Description
Related parts for PSF-75-C-CNF
RES 47 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf