Bel Fuse Inc. PSK5A25-7
PSK5A25-7 picture photo
Mfg. Part Number
PSK5A25-7
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5.1V 25A
Datasheet Download
PSK5A25-7.pdf
Availability of PSK5A25-7
QUANTITY
PSK5A25-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSK5A25-7
Internal Part NumberEIS-PSK5A25-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSK
PackagingBulk
TypeNon-Isolated
Voltage - Input8 ~ 40 V
Output5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 25A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)128W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency82%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 2.06" H (171.0mm x 111.0mm x 52.2mm)
Power (Watts) - Max128W
ApprovalsCE, cULus, EN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSK5A25-7
Related LinksPSK5, PSK5A25-7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSK5A25-7 Details Description
Related parts for PSK5A25-7
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGB HF 1200V 75A datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W DL +/-15V OUT SIP8 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.5A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .19 4.8MMX100' FIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf