Bourns Inc. PSM01-081A-103B2
PSM01-081A-103B2 picture photo
Mfg. Part Number
PSM01-081A-103B2
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM
Datasheet Download
PSM01-081A-103B2.pdf
Availability of PSM01-081A-103B2
QUANTITY
PSM01-081A-103B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM01-081A-103B2
Internal Part NumberEIS-PSM01-081A-103B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPSM Material Declaration
Standard Package70
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Motor, 100mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 5.984" L x 0.512" W x 1.378" H (152.00mm x 13.00mm x 35.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM01-081A-103B2
Related LinksPSM01-08, PSM01-081A-103B2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PSM01-081A-103B2 Details Description
Related parts for PSM01-081A-103B2
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET OMNI N-CH 42V 14A D2PAK datasheet.pdf
SEATING TOOL BLADE 24 PIN datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC PWR SW USB SINGLE TDFN8 datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
BRASS M18,RETRO 4M,AX,PNP,CONN datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf