Phihong USA PSM03A-075-R
PSM03A-075-R picture photo
Mfg. Part Number
PSM03A-075-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 7.5V 3W
Datasheet Download
PSM03A-075-R.pdf
Availability of PSM03A-075-R
QUANTITY
PSM03A-075-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM03A-075-R
Internal Part NumberEIS-PSM03A-075-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPSM03A Series Wall Adapters
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSM03x
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output7.5V
Current - Output (Max)366mA
Power (Watts)3W
No Load Power Consumption150mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension1.69" L x 0.83" W x 1.55" H (43.0mm x 21.0mm x 39.4mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max3W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM03A-075-R
Related LinksPSM03A, PSM03A-075-R Datasheet, Phihong USA Distributor
PSM03A-075-R Details Description
Related parts for PSM03A-075-R
IDC CABLE - MSC16K/MC16G/MSC16K datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A SPRING ACTN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC DVR HIGH-SIDE 2CH POWERSSO16 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf