Yageo PSM11AKB-470R
PSM11AKB-470R picture photo
Mfg. Part Number
PSM11AKB-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 11W 10% RADIAL
Datasheet Download
PSM11AKB-470R.pdf
Availability of PSM11AKB-470R
QUANTITY
PSM11AKB-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM11AKB-470R
Internal Part NumberEIS-PSM11AKB-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±10%
Power (Watts)11W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.969" L x 0.354" W (50.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM11AKB-470R
Related LinksPSM11A, PSM11AKB-470R Datasheet, Yageo Distributor
PSM11AKB-470R Details Description
Related parts for PSM11AKB-470R
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 400V 15A TO-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 15W TO272-16GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf