Yageo PSM400JB-150R
PSM400JB-150R picture photo
Mfg. Part Number
PSM400JB-150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 4W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM400JB-150R.pdf
Availability of PSM400JB-150R
QUANTITY
PSM400JB-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM400JB-150R
Internal Part NumberEIS-PSM400JB-150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)