Yageo PSM400JB-1K8
PSM400JB-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
PSM400JB-1K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 4W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM400JB-1K8.pdf
Availability of PSM400JB-1K8
QUANTITY
PSM400JB-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM400JB-1K8
Internal Part NumberEIS-PSM400JB-1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM400JB-1K8
Related LinksPSM400, PSM400JB-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
PSM400JB-1K8 Details Description
Related parts for PSM400JB-1K8
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16SOIC datasheet.pdf
ELECTRODE UNDERWATER SGL 100M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
MCLIM, TP-TX/SX-MM850-ST datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MCU ARM 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C P 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf