Yageo PSM400JB-2K2
PSM400JB-2K2 picture photo
Mfg. Part Number
PSM400JB-2K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 4W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM400JB-2K2.pdf
Availability of PSM400JB-2K2
QUANTITY
PSM400JB-2K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM400JB-2K2
Internal Part NumberEIS-PSM400JB-2K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM400JB-2K2
Related LinksPSM400, PSM400JB-2K2 Datasheet, Yageo Distributor
PSM400JB-2K2 Details Description
Related parts for PSM400JB-2K2
RES 91 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MXR7205VW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
LIMIT ,OVERTRAVEL,ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf