Yageo PSM400JB-2K7
PSM400JB-2K7 picture photo
Mfg. Part Number
PSM400JB-2K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 4W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM400JB-2K7.pdf
Availability of PSM400JB-2K7
QUANTITY
PSM400JB-2K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM400JB-2K7
Internal Part NumberEIS-PSM400JB-2K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM400JB-2K7
Related LinksPSM400, PSM400JB-2K7 Datasheet, Yageo Distributor
PSM400JB-2K7 Details Description
Related parts for PSM400JB-2K7
PC BOARD FR4 COPP-1SIDE 4.5X17.0 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 17.1A 4 MOHM TH datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC LVL XLTR LV 8MBPS SOT23-8 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 266KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 580MA 740 MOHM datasheet.pdf