Yageo PSM400JB-470R
PSM400JB-470R picture photo
Mfg. Part Number
PSM400JB-470R
Brief Description
RES 470 OHM 4W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM400JB-470R.pdf
Availability of PSM400JB-470R
QUANTITY
PSM400JB-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM400JB-470R
Internal Part NumberEIS-PSM400JB-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM400JB-470R
Related LinksPSM400, PSM400JB-470R Datasheet, Yageo Distributor
PSM400JB-470R Details Description
Related parts for PSM400JB-470R
IC POT DIG QUAD 10K 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.7V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
9 POS .100SR MODU- datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 210MA 4.6 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 16MSOP datasheet.pdf