Yageo PSM500JB-33R
PSM500JB-33R picture photo
Mfg. Part Number
PSM500JB-33R
Brief Description
RES 33 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM500JB-33R.pdf
Availability of PSM500JB-33R
QUANTITY
PSM500JB-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM500JB-33R
Internal Part NumberEIS-PSM500JB-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.276" W (25.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM500JB-33R
Related LinksPSM500, PSM500JB-33R Datasheet, Yageo Distributor
PSM500JB-33R Details Description
Related parts for PSM500JB-33R
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DEKAFIX FSZ 6.5 MKD 61-70 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FREE HANGING RECEPT POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 127 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 10A LEVER datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
KPT 10C 10#20 SKT RECP datasheet.pdf
SATA PWR CABLE datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf