Yageo PSM700JB-1K5
PSM700JB-1K5 picture photo
Mfg. Part Number
PSM700JB-1K5
Brief Description
RES 1.5K OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM700JB-1K5.pdf
Availability of PSM700JB-1K5
QUANTITY
PSM700JB-1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM700JB-1K5
Internal Part NumberEIS-PSM700JB-1K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package600
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.496" L x 0.276" W (38.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)