Yageo PSM700JB-47R
PSM700JB-47R picture photo
Mfg. Part Number
PSM700JB-47R
Brief Description
RES 47 OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM700JB-47R.pdf
Availability of PSM700JB-47R
QUANTITY
PSM700JB-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM700JB-47R
Internal Part NumberEIS-PSM700JB-47R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package600
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.496" L x 0.276" W (38.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM700JB-47R
Related LinksPSM700, PSM700JB-47R Datasheet, Yageo Distributor
PSM700JB-47R Details Description
Related parts for PSM700JB-47R
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf