Yageo PSM7WSJB-390R
PSM7WSJB-390R picture photo
Mfg. Part Number
PSM7WSJB-390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM7WSJB-390R.pdf
Availability of PSM7WSJB-390R
QUANTITY
PSM7WSJB-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM7WSJB-390R
Internal Part NumberEIS-PSM7WSJB-390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.354" W (25.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM7WSJB-390R
Related LinksPSM7WS, PSM7WSJB-390R Datasheet, Yageo Distributor
PSM7WSJB-390R Details Description
Related parts for PSM7WSJB-390R
IDC CABLE - ASN16A/AE16G/APK16A datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.1KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
GEN GRND FAULT RELAY 120V SUP datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf