Yageo PSM7WSJB-390R
PSM7WSJB-390R picture photo
Mfg. Part Number
PSM7WSJB-390R
Brief Description
RES 390 OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM7WSJB-390R.pdf
Availability of PSM7WSJB-390R
QUANTITY
PSM7WSJB-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM7WSJB-390R
Internal Part NumberEIS-PSM7WSJB-390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.354" W (25.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM7WSJB-390R
Related LinksPSM7WS, PSM7WSJB-390R Datasheet, Yageo Distributor
PSM7WSJB-390R Details Description
Related parts for PSM7WSJB-390R
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS 3.5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 4SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.6K OHM 0404 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S ST/PC-ST/PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.165" (4.20mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 370 MOHM SMD datasheet.pdf