Yageo PSM7WSJB-750R
PSM7WSJB-750R picture photo
Mfg. Part Number
PSM7WSJB-750R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 7W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM7WSJB-750R.pdf
Availability of PSM7WSJB-750R
QUANTITY
PSM7WSJB-750R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM7WSJB-750R
Internal Part NumberEIS-PSM7WSJB-750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.354" W (25.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM7WSJB-750R
Related LinksPSM7WS, PSM7WSJB-750R Datasheet, Yageo Distributor
PSM7WSJB-750R Details Description
Related parts for PSM7WSJB-750R
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.2A SYNC MSOP10 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf