Yageo PSM900JB-250R
PSM900JB-250R picture photo
Mfg. Part Number
PSM900JB-250R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 9W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM900JB-250R.pdf
Availability of PSM900JB-250R
QUANTITY
PSM900JB-250R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM900JB-250R
Internal Part NumberEIS-PSM900JB-250R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)9W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.496" L x 0.354" W (38.00mm x 9.00mm)
Height0.409" (10.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM900JB-250R
Related LinksPSM900, PSM900JB-250R Datasheet, Yageo Distributor
PSM900JB-250R Details Description
Related parts for PSM900JB-250R
RES 3.3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCR SENS 400V 10A TO-252 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MCU ARM 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
AP033/AP034 ACCES KIT datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 6.7UH N97 datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.02% 1/2W 1206 datasheet.pdf