NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN050-80PS,127
PSMN050-80PS,127 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN050-80PS,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 22A TO220AB
Datasheet Download
PSMN050-80PS,127.pdf
Availability of PSMN050-80PS,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSMN050-80PS,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN050-80PS,127
Internal Part NumberEIS-PSMN050-80PS,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTO220 with Trench 6 MOSFETs
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs51 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds633pF @ 12V
Power - Max56W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN050-80PS,127
PSMN050-80PS,127 Details Description
Related parts for PSMN050-80PS,127
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1FKE/115 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
LED ACCY NVIS CAP YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf
MICRO 25C P 20" YEL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf