NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN057-200B,118
PSMN057-200B,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN057-200B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 39A D2PAK
Datasheet Download
PSMN057-200B,118.pdf
Availability of PSMN057-200B,118
QUANTITY
PSMN057-200B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN057-200B,118
Internal Part NumberEIS-PSMN057-200B,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAlternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C39A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs57 mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs96nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3750pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN057-200B,118
PSMN057-200B,118 Details Description
Related parts for PSMN057-200B,118
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.8A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf