NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN070-200B,118
PSMN070-200B,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN070-200B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 35A D2PAK
Datasheet Download
PSMN070-200B,118.pdf
Availability of PSMN070-200B,118
QUANTITY
PSMN070-200B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN070-200B,118
Internal Part NumberEIS-PSMN070-200B,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAlternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs77nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4570pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN070-200B,118
PSMN070-200B,118 Details Description
Related parts for PSMN070-200B,118
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
IC CONVERTER DC-DC 10W 8-SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.69A 41 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf