NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN1R6-40YLC:115
PSMN1R6-40YLC:115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN1R6-40YLC:115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A POWERSO8-4
Datasheet Download
PSMN1R6-40YLC:115.pdf
Availability of PSMN1R6-40YLC:115
QUANTITY
PSMN1R6-40YLC:115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN1R6-40YLC:115
Internal Part NumberEIS-PSMN1R6-40YLC:115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.55 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1.95V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs126nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7790pF @ 20V
Power - Max288W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-1023, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN1R6-40YLC:115
PSMN1R6-40YLC:115 Details Description
Related parts for PSMN1R6-40YLC:115
IC VOICE REC/PL 180SEC IN 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 0.59 5.5V @ 6A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 35W datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf