NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN2R2-40BS,118
PSMN2R2-40BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN2R2-40BS,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
PSMN2R2-40BS,118.pdf
Availability of PSMN2R2-40BS,118
QUANTITY
PSMN2R2-40BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN2R2-40BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN2R2-40BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8423pF @ 20V
Power - Max306W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN2R2-40BS,118
PSMN2R2-40BS,118 Details Description
Related parts for PSMN2R2-40BS,118
JUMPER-H1506TR/A2015N/H1504TR12" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.9MM 5V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4.5"X1.1" 5PC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf