NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN2R6-40YS,115
PSMN2R6-40YS,115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN2R6-40YS,115
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A LFPAK
Datasheet Download
PSMN2R6-40YS,115.pdf
Availability of PSMN2R6-40YS,115
QUANTITY
PSMN2R6-40YS,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN2R6-40YS,115
Internal Part NumberEIS-PSMN2R6-40YS,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLFPAK Trench 6 MOSFETs
PCN Design/SpecificationSolder Material Update 14/Sep/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fab Addition 12/May/2014
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1
Series-
PackagingDigi-Reel®
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3776pF @ 12V
Power - Max131W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN2R6-40YS,115
PSMN2R6-40YS,115 Details Description
Related parts for PSMN2R6-40YS,115
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TOOL DIE SET 22-18AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 EASY WHITE SMD datasheet.pdf
DVI CABLE SIMPLE TYPE datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf