NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN3R3-80BS,118
PSMN3R3-80BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN3R3-80BS,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Datasheet Download
PSMN3R3-80BS,118.pdf
Availability of PSMN3R3-80BS,118
QUANTITY
PSMN3R3-80BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN3R3-80BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN3R3-80BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs111nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8161pF @ 40V
Power - Max306W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN3R3-80BS,118
PSMN3R3-80BS,118 Details Description
Related parts for PSMN3R3-80BS,118
RES SMD 3.57K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPHIC 128X64 TRANSFL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3066SCBCKG datasheet.pdf
USB/SERIAL CONVERTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64K FLASH 81WLCSP datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY RT. ANGLE SOLDE datasheet.pdf
15UF 400V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf