NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN4R5-40BS,118
PSMN4R5-40BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN4R5-40BS,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
PSMN4R5-40BS,118.pdf
Availability of PSMN4R5-40BS,118
QUANTITY
PSMN4R5-40BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN4R5-40BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN4R5-40BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2683pF @ 20V
Power - Max148W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN4R5-40BS,118
PSMN4R5-40BS,118 Details Description
Related parts for PSMN4R5-40BS,118
CAP CER 2200PF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC ADC LP 4-CHAN 12V 20-TSSOP datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
NON PLUGINSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
1 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, [15 V/12 V iCMOS⑩ Quad SPST Switches IC datasheet.pdf