NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN4R6-60BS,118
PSMN4R6-60BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN4R6-60BS,118
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A D2PAK
Datasheet Download
PSMN4R6-60BS,118.pdf
Availability of PSMN4R6-60BS,118
QUANTITY
PSMN4R6-60BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN4R6-60BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN4R6-60BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fab Source 28/Apr/2014
Alternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4426pF @ 30V
Power - Max211W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN4R6-60BS,118
PSMN4R6-60BS,118 Details Description
Related parts for PSMN4R6-60BS,118
CONN HEADER 6POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
SPLICE datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS PIN datasheet.pdf
COMBO 9W4 F SOD G50 TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf