NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN5R6-100BS,118
PSMN5R6-100BS,118 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN5R6-100BS,118
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
Datasheet Download
PSMN5R6-100BS,118.pdf
Availability of PSMN5R6-100BS,118
QUANTITY
PSMN5R6-100BS,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN5R6-100BS,118
Internal Part NumberEIS-PSMN5R6-100BS,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs141nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8061pF @ 50V
Power - Max306W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN5R6-100BS,118
PSMN5R6-100BS,118 Details Description
Related parts for PSMN5R6-100BS,118
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 2800K TO252 datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_FE_25P datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
DRIVE SPROCKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf