NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN8R5-108ESQ
PSMN8R5-108ESQ picture photo
Mfg. Part Number
PSMN8R5-108ESQ
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 108V 100A I2PAK
Datasheet Download
PSMN8R5-108ESQ.pdf
Availability of PSMN8R5-108ESQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PSMN8R5-108ESQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN8R5-108ESQ
Internal Part NumberEIS-PSMN8R5-108ESQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)108V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs111nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5512pF @ 50V
Power - Max263W