NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PSMN8R5-60YS,115
PSMN8R5-60YS,115 picture photo
Mfg. Part Number
PSMN8R5-60YS,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 76A LFPAK
Datasheet Download
PSMN8R5-60YS,115.pdf
Availability of PSMN8R5-60YS,115
QUANTITY
PSMN8R5-60YS,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSMN8R5-60YS,115
Internal Part NumberEIS-PSMN8R5-60YS,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Addition 12/May/2014
PCN PackagingLeader/Trailer Update 03/Apr/2015
Lighter Reel Update 29/Aug/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C76A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2370pF @ 30V
Power - Max106W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-100, SOT-669, 4-LFPAK
Supplier Device PackageLFPAK56, Power-SO8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSMN8R5-60YS,115
PSMN8R5-60YS,115 Details Description
Related parts for PSMN8R5-60YS,115
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC20S/AE20G/X datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE INDUST 25A 500V CLASS GG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.92A 100 MOHM datasheet.pdf
INSERT MALE 108POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 2.54MM datasheet.pdf