Yageo PSP400JB-18R
PSP400JB-18R picture photo
Mfg. Part Number
PSP400JB-18R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP400JB-18R.pdf
Availability of PSP400JB-18R
QUANTITY
PSP400JB-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP400JB-18R
Internal Part NumberEIS-PSP400JB-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.787" L (6.40mm x 20.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP400JB-18R
Related LinksPSP400, PSP400JB-18R Datasheet, Yageo Distributor
PSP400JB-18R Details Description
Related parts for PSP400JB-18R
IC REG LDO 1.8V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 50MA SC88 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
040 HDIO REC CONT datasheet.pdf
MODEM GPRS CELLULAR SERIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
BOX II 4 ROW RECP ASSY 200 POS datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf