Yageo PSP500JB-160R
PSP500JB-160R picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-160R
Brief Description
RES 160 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-160R.pdf
Availability of PSP500JB-160R
QUANTITY
PSP500JB-160R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-160R
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-160R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP500JB-160R
Related LinksPSP500, PSP500JB-160R Datasheet, Yageo Distributor
PSP500JB-160R Details Description
Related parts for PSP500JB-160R
ISOLATOR BRIDGE BAR USE W/301505 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 68POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W SMBJ datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf