Yageo PSP500JB-39R
PSP500JB-39R picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-39R
Brief Description
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-39R.pdf
Availability of PSP500JB-39R
QUANTITY
PSP500JB-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-39R
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-39R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP500JB-39R
Related LinksPSP500, PSP500JB-39R Datasheet, Yageo Distributor
PSP500JB-39R Details Description
Related parts for PSP500JB-39R
IC REG LDO ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
PERSONALITY KIT AE5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR 35C 7#12 28#16 PIN PLUG datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 850VDC DRAWING T4 datasheet.pdf