Yageo PSP500JB-470R
PSP500JB-470R picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-470R.pdf
Availability of PSP500JB-470R
QUANTITY
PSP500JB-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-470R
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)