Mallory Sonalert Products PSR-40N08A05-JQ
PSR-40N08A05-JQ picture photo
Mfg. Part Number
PSR-40N08A05-JQ
Manufacturer
Product Category
Speakers
Brief Description
SPEAKER 8 OHM .25W 40MM ROUND
Datasheet Download
PSR-40N08A05-JQ.pdf
Availability of PSR-40N08A05-JQ
QUANTITY
PSR-40N08A05-JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR-40N08A05-JQ
Internal Part NumberEIS-PSR-40N08A05-JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMiniature Speaker Series of Audible Alarms
Standard Package1
Category Audio Products
FamilySpeakers
SeriesPSR
TypeMagnetic
Frequency Range500Hz ~ 5kHz
Impedance8 Ohm
Sound Pressure Level89dB
Power - Rated250mW
Power - Max500mW
Port LocationTop
ShapeRound
Material - ConePET
Material - MagnetFerrite
TerminationSolder Pads
Size / Dimension40.00mm Dia
Height5.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR-40N08A05-JQ
Related LinksPSR-40N, PSR-40N08A05-JQ Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
PSR-40N08A05-JQ Details Description
Related parts for PSR-40N08A05-JQ
CONN HEADER 2MM SNGL STR 19POS datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 230MA 2.67 OHM datasheet.pdf
CLAMP WIRE INSUL PIERCING RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
QL ROLLER ARM LIMIT SWITCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf