Bel Fuse Inc. PSR152.5-7
PSR152.5-7 picture photo
Mfg. Part Number
PSR152.5-7
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 15V 2.5A
Datasheet Download
PSR152.5-7.pdf
Availability of PSR152.5-7
QUANTITY
PSR152.5-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR152.5-7
Internal Part NumberEIS-PSR152.5-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSR
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)19V
Voltage - Input (Max)80V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series38W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.56" L x 1.98" W x 0.99" H (65.0mm x 50.2mm x 25.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max38W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR152.5-7
Related LinksPSR15, PSR152.5-7 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSR152.5-7 Details Description
Related parts for PSR152.5-7
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LONG RANGE PLUGGABLE ZIGBEE DEVE datasheet.pdf
SINGLE END 16POS SOCKET .5M datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf