Bel Fuse Inc. PSR152.5-7IP
PSR152.5-7IP picture photo
Mfg. Part Number
PSR152.5-7IP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 38W
Datasheet Download
PSR152.5-7IP.pdf
Availability of PSR152.5-7IP
QUANTITY
PSR152.5-7IP Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR152.5-7IP
Internal Part NumberEIS-PSR152.5-7IP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher PSR
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)19V
Voltage - Input (Max)80V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series38W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.76" L x 1.98" W x 0.99" H (70.2mm x 50.2mm x 25.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max38W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR152.5-7IP
Related LinksPSR152, PSR152.5-7IP Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PSR152.5-7IP Details Description
Related parts for PSR152.5-7IP
COVER FOR GLC50 POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.045" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLZP 5.00/07/270F SN BK BX datasheet.pdf
7MM YELLOW PMI 6V W LEADS datasheet.pdf