Rohm Semiconductor PSR400ITQFD0L30
PSR400ITQFD0L30 picture photo
Mfg. Part Number
PSR400ITQFD0L30
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.0003 OHM 1% 4W 3921
Datasheet Download
PSR400ITQFD0L30.pdf
Availability of PSR400ITQFD0L30
QUANTITY
PSR400ITQFD0L30 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSR400ITQFD0L30
Internal Part NumberEIS-PSR400ITQFD0L30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM - High-Power Ultra-Low-Ohmic Shunt Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPSR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.0003
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±175ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case3921
Supplier Device Package3921
Size / Dimension0.394" L x 0.205" W (10.00mm x 5.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSR400ITQFD0L30
Related LinksPSR400I, PSR400ITQFD0L30 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PSR400ITQFD0L30 Details Description
Related parts for PSR400ITQFD0L30
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DC 2WIRE NON-POL M12 SCLICKM12 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf