Powerex Inc. PSS15SA2FT
PSS15SA2FT picture photo
Mfg. Part Number
PSS15SA2FT
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 6-PAC 15A 1200V DIP
Datasheet Download
PSS15SA2FT.pdf
Availability of PSS15SA2FT
QUANTITY
PSS15SA2FT Order Process
Ship out your order
Specifications of PSS15SA2FT
Internal Part NumberEIS-PSS15SA2FT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
Series-
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current15A
Voltage1200V
Voltage - Isolation2500Vrms
Package / Case40-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSS15SA2FT
Related LinksPSS15, PSS15SA2FT Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PSS15SA2FT Details Description
Related parts for PSS15SA2FT
CONN RECPT FASTIN-FAST 2CIR .250 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12 75W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 6ROW RA datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf