Powerex Inc. PSS20S92F6-AG
PSS20S92F6-AG picture photo
Mfg. Part Number
PSS20S92F6-AG
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 6-PAC 20A 600V DIP
Datasheet Download
PSS20S92F6-AG.pdf
Availability of PSS20S92F6-AG
QUANTITY
PSS20S92F6-AG Order Process
Ship out your order
Specifications of PSS20S92F6-AG
Internal Part NumberEIS-PSS20S92F6-AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPowerex Version 6 DIPIPM™ and 6.1 Generation NX Series IGBTs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
Series-
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current20A
Voltage600V
Voltage - Isolation1500Vrms
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSS20S92F6-AG
Related LinksPSS20S, PSS20S92F6-AG Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PSS20S92F6-AG Details Description
Related parts for PSS20S92F6-AG
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23 datasheet.pdf
LAMP 5MM RED/ORN 615NM CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf