Cornell Dubilier Electronics PSU18915A
PSU18915A picture photo
Mfg. Part Number
PSU18915A
Brief Description
CAP ALUM 189UF 125V QC TERM
Datasheet Download
PSU18915A.pdf
Availability of PSU18915A
QUANTITY
PSU18915A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU18915A
Internal Part NumberEIS-PSU18915A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance189µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating125V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)2.810" (71.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU18915A
Related LinksPSU1, PSU18915A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU18915A Details Description
Related parts for PSU18915A
HEATSHRK FABRIC 60/30MM 200M BLK datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 20DIP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 50KA datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 540MA 431 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf