Cornell Dubilier Electronics PSU23335B
PSU23335B picture photo
Mfg. Part Number
PSU23335B
Brief Description
CAP ALUM 233UF 250V QC TERM
Datasheet Download
PSU23335B.pdf
Availability of PSU23335B
QUANTITY
PSU23335B Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU23335B
Internal Part NumberEIS-PSU23335B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance233µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension2.063" Dia (52.40mm)
Height - Seated (Max)3.375" (85.73mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU23335B
Related LinksPSU2, PSU23335B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU23335B Details Description
Related parts for PSU23335B
GDT 350V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 14 POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH PRAP SILIC datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf