Cornell Dubilier Electronics PSU23365A
PSU23365A picture photo
Mfg. Part Number
PSU23365A
Brief Description
CAP ALUM 233UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU23365A.pdf
Availability of PSU23365A
QUANTITY
PSU23365A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU23365A
Internal Part NumberEIS-PSU23365A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance233µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.813" Dia (46.05mm)
Height - Seated (Max)3.375" (85.73mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU23365A
Related LinksPSU2, PSU23365A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU23365A Details Description
Related parts for PSU23365A
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf