Cornell Dubilier Electronics PSU27065B
PSU27065B picture photo
Mfg. Part Number
PSU27065B
Brief Description
CAP ALUM 270UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU27065B.pdf
Availability of PSU27065B
QUANTITY
PSU27065B Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU27065B
Internal Part NumberEIS-PSU27065B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.813" Dia (46.05mm)
Height - Seated (Max)3.375" (85.73mm)