Cornell Dubilier Electronics PSU3665A
PSU3665A picture photo
Mfg. Part Number
PSU3665A
Brief Description
CAP ALUM 36UF 165V QC TERM
Datasheet Download
PSU3665A.pdf
Availability of PSU3665A
QUANTITY
PSU3665A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU3665A
Internal Part NumberEIS-PSU3665A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance36µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating165V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max)2.750" (69.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU3665A
Related LinksPSU3, PSU3665A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU3665A Details Description
Related parts for PSU3665A
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SC-82AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 25POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLUE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 11PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf